При адіабатному стисканні 2 кг кисню його температура збільшилась на 10К. Яка робота була виконана?​


Ответы на вопрос

Отвечает Тремаскин Никита.

Для розв'язання задачі можна скористатися формулою для роботи при адіабатному процесі:

W = (γ/(γ-1)) * (p_final * V_final - p_initial * V_initial)

де γ - коефіцієнт адіабати, p - тиск, V - об'єм.

Так як кисень був стиснутий адіабатично, то ми можемо визначити коефіцієнт адіабати γ за формулою:

γ = Cp / Cv

де Сp та Сv - теплоємність при сталому тиску та об'ємі відповідно.

Для кисню Сp = 0.92 кДж/(кгК), а Сv = 0.66 кДж/(кгК), тому γ = 1.4.

Так як в задачі дані маса 2 кг та зміна температури 10 К, ми можемо визначити початковий тиск та об'єм кисню за допомогою ідеального газового закону:

p_initial * V_initial / T_initial = m * R / M

де T_initial - початкова температура, M - молярна маса кисню, R - універсальна газова стала.

Для кисню M = 32 г/моль, R = 8.31 Дж/(моль*К), тому

p_initial * V_initial = m * R * T_initial / M = 2 * 8.31 * (273+T_initial) / 0.032 = 435105.375 Па*м^3.

Так як ми не знаємо початкового об'єму кисню, ми не можемо обчислити початковий тиск, тому розрахуємо тільки роботу, яку було виконано при стисканні кисню.

W = (γ/(γ-1)) * (p_final * V_final - p_initial * V_initial) = (1.4/(1.4-1)) * (p_final * V_final - 435105.375)

Так як в задачі дано тільки зміну температури, а не зміну об'єму, ми не можемо визначити кінцевий об'єм кисню, тому не можемо визначити і кінцевий тиск. Отже, ми не можемо визначити роботу, яку було виконано при стисканні кисню.

Отвечает Стогов Артем.

Для розв'язання цієї задачі можна скористатися формулою для роботи, виконаної під час адіабатного стискання газу:

W = (γ / (γ - 1)) * (P2V2 - P1V1)

де γ - коефіцієнт адіабати, P1 та V1 - початковий тиск та об'єм газу, P2 та V2 - кінцевий тиск та об'єм газу.

Оскільки кисень є ідеальним газом, для нього коефіцієнт адіабати дорівнює γ = 1.4.

За умовою, ми знаємо, що маса кисню дорівнює 2 кг, тобто ми можемо визначити кількість речовини:

n = m/M = 2 кг / 32 г/моль = 62.5 моль

Також ми знаємо, що згідно ідеального газового закону:

PV = nRT

Оскільки адіабатний процес не залежить від теплового обміну з навколишнім середовищем, то можна вважати, що внутрішня енергія газу залишається постійною:

U1 = U2

Тому ми можемо використати співвідношення для внутрішньої енергії ідеального газу:

U = (3/2) * nRT

Тоді ми можемо записати наступні рівності:

U1 = (3/2) * n * R * T1

U2 = (3/2) * n * R * T2

Оскільки маса кисню залишається постійною, ми можемо використати цю рівність, щоб виразити R * T1 та R * T2:

n * R * T1 = n * R * T2

T2 = T1 * (P2 / P1) ^ ((γ - 1) / γ)

Тому, знаючи, що температура збільшилась на 10 К, ми можемо визначити кінцеву температуру:

T2 = T1 + 10 K

Також з умови задачі відомо, що процес відбувався при адіабатному стисканні, тому ми можемо записати наступну рівність, яка відображає залежність між тиском та об'ємом:

P2V2^γ = P1V1^γ

Оскільки маса газу залишається постійною, ми можемо використати цю рівність, щоб виразити V2:

V2 = V1 * (P1 / P2)^(1/γ)

Знаючи кінцеву температуру та об'єми, ми можемо визначити кінцевий тиск за допомогою ідеального газового закону:

P2 = nRT2 / V2

Тепер ми можемо обчислити роботу, виконану під час адіабатного стискання кисню:

W = (γ / (γ - 1)) * (P2V2 - P1V1)

W = (1.4 / (1.4 - 1)) * ((nRT2 / V2) * V2^(1.4) - (nRT1 / V1) * V1^(1.4))

W = 0.4 * (nR(T2V2^(0.4) - T1V1^(0.4)))

Підставляючи відомі значення, ми отримуємо:

W = 0.4 * (62.5 моль * 8.31 Дж/(моль*К) * (300 К + 10 К) * (2.28 м^3 / 2 м^3)^(0.4) - 62.5 моль * 8.31 Дж/(моль*К) * 300 К * 1 м^3^(0.4))

W = 0.4 * 15981.96 Дж

W ≈ 6392.8 Дж

Отже, робота, виконана під час адіабатного стискання 2 кг кисню, становить близько 6392.8 Дж.