4. Ішінде толтырылган суы бар биіктігі 3,1 м улкен ыдыстың түбiне, биiктiгi 10см цилиндр пiшiндi

стакан тоңкеріліп койылган. Стакан iшiнде тыгыздыгы 1,2*10 кг/м³ май бар. а)стаканның ішкі бетіндегі С нүктесіне түсiрiлген қысымын есептеніз.(р = 103Па) [2] b)Ыдыс iшiндегi суйык кысымын есептеп шыгарыныз с)Стакан iшiндегi майдын кысымын есептенiз d)Стакан түбіне түсiретiн кысымды аныктаныз [1]

Ответы на вопрос

Отвечает Гришин Дмитрий.

Ответ:

a) Стаканның ішкі бетіндегі С нүктесіне түсiрiлген қысымды қасайтындайтын сила, бой жетуі 10 см = 0.1 м қысқарып, айналасу үшін патша қасайтындайтын сила негізінен анықталады.

F = ρ * g * V

F = (1.2 * 10^3 kg/m³) * (9.8 m/s²) * (0.1 m³)

F ≈ 1176 Па

б) Суйык кысымын есептеміз:

P = ρ * g * h

P = (1.2 * 10^3 kg/m³) * (9.8 m/s²) * 3.1 m

P ≈ 36,936 Па

с) Майдың кысымын есептеміз:

V = π * r² * h

V = π * (0.05 m)² * 3.1 m

V ≈ 0.023825 м³

d) Стакан түбіне түсiретiн кысымды анықтау үшін суйығынан майды тыгызу керек. Сол үшін суйықтың сомасын 1 байттаңыз:

m = ρ * V

m = (1.2 * 10^3 kg/m³) * 0.023825 m³

m ≈ 28.59 кг

Содан кейін, тура қосулған стакандың жалғыз биіктігінде түсiрiлген суйықтың кысымын тапамыз:

P = ρ * g * h

P = (1.2 * 10^3 kg/m³) * (9.8 m/s²) * 0.1 m

P ≈ 1176 Па

Сондықтан, стакан түбіне түсiрiлген кысым 1176 Па.