Example 2. Calculate the work done in moving a charge of 2C through a potential difference of 5V.


Ответы на вопрос

Отвечает Позднякович Инна.

Ответ:

Объяснение:

Дано:

q = 2 Кл

U = 5 В

________

A - ?

A = q·U = 2·5 = 10 Дж