Answer the question for the function f(x) = log10 x Find the ratio of a to b when f(a) = 5 + f(b).


Ответы на вопрос

Отвечает Талантов Баяс.
 f(x)=lgx\\
lga=5+lgb\\
lg(\frac{a}{b})=5\\
 \frac{a}{b}=10^5
Отвечает Ермакова Алёна.
f(a)=lg(a) \\ f(b)=lg(b)\\lg(a)=5+lg(b) \\ lg(a)-lg(b)=5 \\ lg \frac{a}{b} =5 \\ \frac{a}{b} =10^5