Упростите выражения: 1)√75+√48-√3002)3√8-√50+2√183)√242-√200+√84)√75-0.1√300-√27Даю 25 баллов!


Ответы на вопрос

Отвечает Новикова Маша.

Ответ:

 \sqrt{75}  +  \sqrt{48}  -  \sqrt{300}  =  \sqrt{ {5}^{2} \times 3 } +  \sqrt{ {4}^{2}  \times 3}   -  \sqrt{ {10}^{2} \times 3 }  = 5 \sqrt{3}  + 4 \sqrt{3}  - 10 \sqrt{3}  =  -  \sqrt{3}

3 \sqrt{8}  -  \sqrt{50}  + 2 \sqrt{18}  = 3 \sqrt{ {2}^{2} \times 2 }  -  \sqrt{ {5}^{2}  \times 2}  + 2 \sqrt{ {3}^{2}  \times 2}  = 6 \sqrt{2}  - 5 \sqrt{2}  + 6 \sqrt{2}  = 7 \sqrt{2}

 \sqrt{242}  -  \sqrt{200}  +  \sqrt{8}  =  \sqrt{ {11}^{2} \times 2 }  -  \sqrt{ {10}^{2}  \times 2}  +  \sqrt{ {2}^{2}  \times 2}  = 11 \sqrt{2}  - 10 \sqrt{2}  + 2 \sqrt{2}  = 3 \sqrt{2}

 \sqrt{75}  -  \frac{1}{10}  \sqrt{300}  -  \sqrt{27}  =  \sqrt{ {5}^{2} \times 3 }  -  \frac{1}{10}  \sqrt{ {10}^{2} \times 3 }  -  \sqrt{ {3}^{2}  \times 3}  = 5 \sqrt{3}  -  \sqrt{3}  - 3 \sqrt{3}  =  \sqrt{3}

Отвечает Рейх Полина.

Ответ:

bench and I don't think it is the only thing I have ever been in a very strong team and I don't think it is

Пошаговое объяснение:

bench press release from a afternoons and the other is the first of many of our friends and neighbors to be the only thing that is not