−13,7 + (-3²): (-3): (-3,8) + 64,5 : 6+43-2,1.​


Ответы на вопрос

Отвечает Белемец Даниил.

Ответ:To simplify this expression, let's break it down step by step:

First, we have (-3²). This means we need to square -3, which is 9. So, the expression becomes:

−13.7 + 9 : (-3) : (-3.8) + 64.5 : 6 + 43 - 2.1

Next, we need to perform the divisions from left to right.

9 : (-3) simplifies to -3:

−13.7 + (-3) : (-3.8) + 64.5 : 6 + 43 - 2.1

Now, we have (-3.8) as the divisor. So, we perform the division:

−13.7 + (-3) : (-3.8) simplifies to −13.7 + (-3) / (-3.8):

Now, let's continue with the next division:

−13.7 + (-3) / (-3.8) + 64.5 : 6 + 43 - 2.1

64.5 : 6 simplifies to 10.75:

−13.7 + (-3) / (-3.8) + 10.75 + 43 - 2.1

Now, let's perform the additions and subtractions from left to right:

−13.7 + (-3) / (-3.8) + 10.75 + 43 - 2.1 is equal to:

(-13.7) + (-3) / (-3.8) + 10.75 + 43 - 2.1 = -13.7 + (-3) / (-3.8) + 10.75 + 43 - 2.1

Finally, let's simplify any remaining divisions:

(-3) / (-3.8) simplifies to 0.7895:

-13.7 + 0.7895 + 10.75 + 43 - 2.1

Now, we can perform the additions and subtractions:

-13.7 + 0.7895 + 10.75 + 43 - 2.1 is equal to:

-3.2605 + 10.75 + 43 - 2.1

-3.2605 + 10.75 + 43 - 2.1 is equal to:

- -3.2605 + 10.75 + 43 - 2.1 = 49.3895

So the simplified expression is 49.3895.

Пошаговое объяснение: