Двоє працівників лабораторії, спо- стерігаючи за дослідженням, повин- ні фіксувати зміни досліду.

Перший лаборант фіксує дані кожні 48 год, а другий - кожні 72 год. Через скіль- ки годин вони вперше зустрінуться для фіксації даних?

Ответы на вопрос

Отвечает Усманов Даниял.
Для знаходження часу, через скільки годин вони вперше зустрінуться для фіксації даних, нам потрібно знайти найменше спільне кратне (НСК) періодів, з якими фіксується кожен з лаборантів.

Перший лаборант фіксує дані кожні 48 годин, а другий - кожні 72 години.

Для знаходження НСК цих двох чисел можемо використовувати формулу:

НСК(a, b) = (a * b) / НСД(a, b),

де НСД - найбільший спільний дільник. Тобто,

НСК(48, 72) = (48 * 72) / НСД(48, 72).

Для знаходження НСД можна використовувати алгоритм Евкліда. Давайте знайдемо його:

1. Ділимо більше число на менше:
НСД(48, 72) -> 72 / 48 = 1, залишок 24.

2. Тепер ділимо менше число (попередній залишок) на отриманий залишок:
НСД(48, 72) -> 48 / 24 = 2, залишок 0.

3. Оскільки залишок став рівним 0, то останнє ненульове число - це НСД(48, 72), і воно дорівнює 24.

Тепер ми можемо знайти НСК(48, 72):

НСК(48, 72) = (48 * 72) / 24 = 2 * 72 = 144 години.

Отже, перший раз вони зустрінуться для фіксації даних через 144 години.