Найдите корень уравненияx=11x-12/x+4


Ответы на вопрос

Отвечает Пленина Лиза.
X=11x−12x+4

x=11x2+4x−12x

Step 1: Multiply both sides by x.

x2=11x2+4x−12

x2−(11x2+4x−12)=11x2+4x−12−(11x2+4x−12)(Subtract 11x^2+4x-12 from both sides)

−10x2−4x+12=0

x=−b±√b2−4ac2a(Use quadratic formula with a=-10, b=-4, c=12)

x=−(−4)±√(−4)2−4(−10)(12)2(−10)

x=4±√496−20

x=−15+−15√31 or x=−15+15√31