When a positive integer k is divided by 6, the remainder is 1. What is the remainder when 5k is

divided by 3?

Ответы на вопрос

Отвечает Шамкин Артём.

Answer:

3

Step by step explanation:

According to the task, k = 6n+1, n is an integer. 5k = 30n + 5=3*10n+3*1+2=3(10n+1)+2. That`s why 5k has a remainder 2 when it is divided by 3.