Внимание задания на английском языке!!!1.Observe that 18 = 4² + 1² + 1² + 0². How many of the first

fifteen positive integers can be written as the sum of the squares of four integers ?2. If c is a constant, what is (2 − 3x²)² dx ?3 If y = xe^x then dy/dx =4 For each real number x, let [x] be the biggest integer which is less than or equal to x. What can you say about the following three equations ?(i) [p + 3] = [p] + 3(ii) [p + q] = [p] + [q](iii) [5p] = 5 [p]

Ответы на вопрос

Отвечает Ковальчук Павел.
1.Observe, что 18 = 4 ² + 1 ² + 1 ² + 0 ². Сколько из первых пятнадцати натуральных чисел можно записать в виде суммы квадратов четырех целых чисел? 2. Если с-постоянная, то, что (2 - 3x ²) ² дх? 3 Если у = х ^ х, то ду / дх = 4 Для каждого вещественного числа х, пусть [х] самое большое целое число, которое меньше или равно х. Что вы можете сказать о следующих трех уравнений? (Я) [р + 3] = [р] + 3 (II) [р + д] = [р] + [Q] (III) [5р] = 5 [р]