1323. Решите уравнения: x+1 2x-3 2 5 1) 2) 11-3x 4 = - + 2; x+13 6 - 3) 4) 5x+8 9 2 (2-3x) . 5

7x+10 6 +1 -- 3-4x 3. дам 100​

Ответы на вопрос

Отвечает Мударисова Аделя.

Відповідь:

Покрокове пояснення:

1) -4x - 11 = -5x - 12,                 2)  5(2x - 1) + x = 6,           3) 3x + 11 = 5x + 7(3x - 5),

 -4x + 5x = -12 + 11,                     10x - 5 + x = 6,                 3х + 11 = 5х + 21х - 35,

 x = -1;                                         11x - 5 = 6,                        3х + 11 = 26х - 35,

                                                     11х = 6 + 5,                       3х - 26 х = - 35 - 11,

                                                   11х = 11,                               -23х = -46,

                                                    x = 1;                                   х = 2;

4) 3x - 4(5x + 2) = 3(7x - 2),                          5) 17 - 2(3x - 5) - 5(4x - 1) = 6x,        

   3х - 20х - 8 = 21х - 6,                                   17 - 6x + 10 - 20x + 5 = 6x,

   -17х - 8 = 21х - 6,                                           -26x + 32 = 6х,  

   -17х - 21х = -6 + 8,                                         -26x - 6х = -32,

   -38х = 2,                                                        -32х = -32,

   х = -2/38 = -1/19;                                             х = 1;                                                                  

6) -11x + 3(x - 3) = -8x - 9,

  -11х + 3х - 9 = -8х - 9,

   -8х - 9 = -8х - 9,

    -8х + 8х = -9 + 9,

    0х = 0,

     х - любое число.

Отвечает Нысанов Еламан.

не сто но норм x + 1 = 2x - 3

x = 4

11 - 3x/4 = -2 + 2/(x + 13)

Multiplying both sides by 4(x+13), we get:

11(x+13) - 3x(x+13) = -8(x+13) + 8

11x + 143 - 3x^2 - 39x = -8x - 104

3x^2 + 58x + 247 = 0

Solving for x using the quadratic formula:

x = (-58 ± sqrt(58^2 - 43247)) / (2*3)

x = (-58 ± 8) / 6

x = -