(a +9) ² - 2a (a+8)​


Ответы на вопрос

Отвечает Скрипченко Лиза.

Ответ:

Пошаговое объяснение:

=а^2 +18а+91-2а^2 - 16а=-а^2 +2а+91

Отвечает Плотникова Диана.

Let's simplify the given expression:

(a+9)² - 2a(a+8)

= (a+9)(a+9) - 2a(a+8) (using the identity (a+b)² = a² + 2ab + b²)

= a² + 18a + 81 - 2a² - 16a (using the distributive property)

= -a² + 2a + 81

Therefore, the simplified expression is -a² + 2a + 81.