O latură a triunghiului este egală cu 12 cm,a doua latură este de 3 ori mai mare decât prima,iar a

treia este cu 8 cm mai mică decât a doua. Aflați perimetrul triunghiului.​

Ответы на вопрос

Отвечает Карцев Саша.

Ответ:

Perimetrul triunghiul este 76cm

Объяснение:

BC=3*AB=3*12=36cm

AC=BC-8=36-8=28cm

P(∆ABC)=BC+AB+AC=36+12+28=

=76cm