Calculati volumul trunchiulul de con, dacà bazele lui sunt egale cu 11cm si 6cm, iar generatoarea

cu 13cm.

Ответы на вопрос

Отвечает Князева Валерия.

Ответ:

Volumul trunchiului de con poate fi calculat folosind formula:

V = (1/3) * π * h * (R^2 + r^2 + R*r)

unde:

V - volumul trunchiului de con

π - constanta pi (aproximativ 3.14159)

h - înălțimea trunchiului de con (generatoarea)

R - raza bazei mai mare

r - raza bazei mai mică

Datele din problemă sunt: R = 11 cm, r = 6 cm și generatoarea h = 13 cm. Vom înlocui aceste valori în formula de mai sus și vom calcula volumul:

V = (1/3) * 3.14159 * 13 * (11^2 + 6^2 + 11 * 6)

= (1/3) * 3.14159 * 13 * (121 + 36 + 66)

= (1/3) * 3.14159 * 13 * 223

≈ 3.14159 * 13 * 223 / 3

≈ 3.14159 * 13 * 74.33

≈ 3091.79 cm³

Deci, volumul trunchiului de con este aproximativ 3091.79 cm³.

Объяснение: