Анасы үстел үстіне алхоры койып жатып, балаларына «Мектептен келгесін алхорыны өзара беліп желер»

деп айтты. Бірінші болып Алия келді. Ол өзінің үштен бір бөлігін алып, кетіпқалды. Содан сон Асқар мектептен келді. Ол да өзінің үштен бір бөлігін алып, кетіп қалды.Сәлден кейін Асхат келді де, үстел үстіндегі алхоры санының үштен бірін – 4 алхоры екенінкері. Анасы бастапқыда үстел үстіне қанша алхоры қалдырды?​

Ответы на вопрос

Отвечает Тимурова Соня.

Ответ:

Үстел үстінде бастапқыда 27 алхоры болған .

Әлия 9 алхоры алды.

Аскар 6 алхоры алды.

Объяснение:

Асхат үстел үстіндегі алхоры 1х/3=4 екенін білді.

х=4×3=12 үстел үстіндегі Асқар қалдырып кеткен алхоры саны.

Асқар Әлия қалдырған алхорынының 1/3 бөлігін алып

2х/3 =12 қалдырып кетті.

х=12×3/2=18

Асқар алған алхоры саны

18×1/3=6

Әлия бастапқы алхорыдан 1/3 бөлігін алып,

2х/3=18 қалдырып кетті.

Бастапқыда үстел үстінде болған алхоры саны

х=18×3/2=27

Әлияның алған алхоры саны

27×1/3=9