A 50 N force is applied to an object of mass 5 kg, as shown in the figure.If the coefficient of

friction between the object and the horizontal plane is 0.5, what is the acceleration of the object, in m/s2?​

Ответы на вопрос

Отвечает Смирнова Екатерина.

Ответ:

50/0.5=100 /2=50

Объяснение: