Ыдыстағы су бағанының биіктігі 8 см. Су ыдыс түбіне қандай қысым түсіреді? Осындай деңгейде

құйылған сынап қандай қысым түсірер еді? Pey=1000 кг/м³, Рсын=13,6·103 кг/м³.

Ответы на вопрос

Отвечает Павлова Анна.

Су бағанының биіктігі 8 см деп берілген, і су ыдыс түбіне қандай қысым түсіреді деп сұрау жасалды.

Су ыдысын қысым түсіруді анықтамау үшін, архимеддік қағазды қолданамыз. Архимеддік қағаз, жүкілі түбіні сумен толтып, су қоюымен көтеріледі. Қысымды масса плоттік малай табу үшін Архимеддік принципін қолданамыз. Принцип бойынша су ағымдысы мен түбіні сумен толтып, ол түбінін қысымын табамыз.

Су массасын қысымдан білу үшін пайызды қолданамыз:

Плоттік малай массасы (m) = су ыдысы * су ыдысы * су биіктігі * Пеу,

Бізге берілген мәліметтер:

Су биіктігі (h) = 8 см = 0.08 м,

Суның плоттігі (Пеу) = 1000 кг/м³.

m = 0.08 м * 0.08 м * 0.08 м * 1000 кг/м³ = 0.512 кг.

Су ыдысын қысым түсіру үшін 0.512 кг жүктелуі керек.

Алдын-ала, біз Рсын (қысым плоттік малай) жүкілген суға салық емес ғана. Сонымен қосалған қысымды (m) табайық:

m = Рсын * V,

Бізде білінген масса (m) = 0.512 кг және Рсын = 13.6 * 10^3 кг/м³. Су таңбалауынан, мұнда V - су ыдысын қысымдай жүктеу қажет, V = 0.512 кг / 13.6 * 10^3 кг/м³ ≈ 0.0376 м³.

Су ыдысын қысым түсіру үшін 0.0376 м³ су керек.