A motor uses 50 W of power and draws a current of 400 mA. (a) What is voltage across the motor ?

(b) What is the internal resistance of the motor? ​

Ответы на вопрос

Отвечает Казакова Анастасия.

Ответ:

Объяснение:

Дано:

P = 50 Вт

I = 400 мА = 0,4 А

_____________

U - ?

R - ?

Напряжение:

U = P / I = 50 / 0,4 = 125 вольт

Сопротивление:

R = U / I = 125 / 0,4 ≈ 300 ом.

____________

Given:

P = 50 W

I = 400 mA = 0.4 A

_____________

U -?

R -?

Voltage:

U = P / I = 50 / 0.4 = 125 volts

Resistance:

R = U / I = 125 / 0.4 ≈ 300 ohm.