A 1000 Watt electric heater draws 5 A current. What is the resistance of the heater? Give your

answer in Ohms.​

Ответы на вопрос

Отвечает Снежик Арсений.

Ответ:

Объяснение:

P = 1000 Wt

I = 5 A

R= ?

R = P  / I^2 = 1000 / 5^2 = 40 Ohms