HELP HELP HELP английский дирижабль R-101, используемый при перелетё из Англии в Индию, имел

объём 140600 м³. Найдите подьемную силу дирижабля , если его наполняли водородом

Ответы на вопрос

Отвечает Белкин Максим.
F = FA - P
P - вес 
FA - Архимедова сила 

P = m * g 

m - масса 
g - ускорение свободного падения ( 10 Н / кг )

m = p * V

p - плотность ( для водорода 0,09 кг / м³ )
V - объём ( 140600 м³ )

m = 0,09 * 140600 = 12654 кг 

P = 12654 * 10 = 126540 H 

FA = p * g * V 

p - плотность ( для воздуха 1,29 кг / м³ )
g = 10 H / кг 
V = 140600 м³

FA = 1,29 * 10 * 140600 = 1813740 H 

F = 1813740 - 126540 = 1687200 H = 1,6872 MH  
Отвечает Джо Кристина.

To calculate the buoyant force of the R-101 airship, we need to use the Archimedes' principle, which states that the buoyant force acting on an object submerged in a fluid is equal to the weight of the fluid displaced by the object.

In this case, the R-101 airship is filled with hydrogen gas, which is lighter than air, so it will float in the atmosphere. We can assume that the airship displaces an amount of air equal to its volume, which is 140,600 cubic meters.

The density of air at sea level is approximately 1.225 kg/m³, while the density of hydrogen at standard temperature and pressure (STP) is approximately 0.0899 kg/m³. Therefore, the buoyant force acting on the airship is:

Buoyant force = Weight of displaced air = Density of air x Volume of airship

Buoyant force = 1.225 kg/m³ x 140,600 m³ = 172,115 kg

Since the weight of the airship is less than the buoyant force, it will float in the air. Therefore, the buoyant force of the R-101 airship, when filled with hydrogen, is approximately 172,115 kg.