X:5-23=43 Сроооооооооооочно


Ответы на вопрос

Отвечает Кубик Дима.
Відповідь така:

To solve for x, we need to isolate it on one side of the equation.

Given: x - 23 = 43

To isolate x, we need to get rid of the -23 on the left side of the equation. To do this, we can add 23 to both sides of the equation:

x - 23 + 23 = 43 + 23
x = 66

Therefore, the solution is x = 66.
Отвечает Ващилина Анна.
Ответ
66
Хххххххххххххххх