4 Pani Amelia wzięła z firmy kredyt na rok. Spłacała raty po 402,50 zł miesięcznie. Roczne

oprocentowanie było równe 15%. Jaka była kwota pożyczki?​

Ответы на вопрос

Отвечает Свищёва Настя.

Ответ:

To calculate the loan amount, we need to use the formula for the present value of equal installments:

PV = (PMT / r) * (1 - (1 + r)^(-n))

Where:

PV - present value of the loan

PMT - equal monthly installment

r - monthly interest rate (annual interest rate / 12)

n - number of installments

By inserting the appropriate values, we get:

r = 0.15 / 12 = 0.0125

n = 12

PMT = 402.50

PV = (402.50 / 0.0125) * (1 - (1 + 0.0125)^(-12)) ≈ PLN 4,323.12

The loan amount was approximately PLN 4,323.12.