-3,2у+4,8=-2•(1,2у+2,4) ​


Ответы на вопрос

Отвечает Багаветдинова Камиля.

-3,2y+4,8=-2*(1,2y+2,4)\\\\-3,2y+4,8=-2,4y-4,8\\\\-3,2+2,4y=-4,8-4,8\\\\-0,8y=-9,6\ \ |*(-10)\\\\8y=96\ \ |:8\\\\y=12

Отвечает Гончарова Любовь.

Ответ:

First, we need to distribute the -2 on the right side of the equation:

-3,2у + 4,8 = -2•1,2у - 2•2,4

Simplifying the right side:

-3,2у + 4,8 = -2,4у - 4,8

Next, we can move the terms with у to one side of the equation and the constant terms to the other side:

-3,2у + 2,4у = -4,8 - 4,8

Simplifying:

-0,8у = -9,6

Finally, we can solve for у by dividing both sides by -0,8:

у = 12