Розв'яжiмь рiвняння 1) 9 - 4x = 3x - 40 - - 2) (5x + 8) – (8x +14) = 93) 2,7 + 3y = 9(y — 2,1)4)

4(x − 1) = 2(2x - 8) + 12​

Ответы на вопрос

Отвечает Корнюшин Андрей.

Ответ:

9 - 4x = 3x - 40

First, we need to get the variables on one side and the constants on the other side of the equation. We can do this by adding 4x to both sides and adding 40 to both sides:

9 - 4x + 4x + 40 = 3x - 40 + 4x + 40

Simplifying this gives us:

49 = 7x

To isolate x, we can divide both sides by 7:x = 7(5x + 8) – (8x +14) = 9

We can simplify the left side of the equation by combining like terms:5x + 8 - 8x - 14 = 9

Simplifying this gives us:-3x - 6 = 9

Now we can isolate x by adding 6 to both sides and dividing by -3:-3x - 6 + 6 = 9 + 6-3x = 15x = -52.7 + 3y = 9(y - 2.1)

First, we can distribute the 9 on the right side of the equation:2.7 + 3y = 9y - 18.9Next, we can subtract 3y from both sides:2.7 = 6y - 18.9

Now we can add 18.9 to both sides:21.6 = 6y

Finally, we can divide both sides by 6:y = 3.64(x - 1) = 2(2x - 8) + 12

First, we can simplify the right side of the equation by distributing the 2:4(x - 1) = 4x - 16 + 12

Simplifying this gives us:4(x - 1) = 4x - 4

Now we can distribute the 4 on the left side of the equation:4x - 4 = 4x - 4

This equation is true for all values of x, so there are infinitely many solutions.

Пошаговое объяснение: