6. Gdy Kasia otworzyła swoją skarbonkę, oka- zało się, że miała w niej 3 dziesięciogroszówki, 66

dwudziestogroszówek i 11 pięćdziesięcio- groszówek. a) Jaki procent liczby wszystkich monet sta- nowiły monety pięćdziesięciogroszowe? b) Jaki procent kwoty w skarbonce był w pięć- dziesięciogroszówkach? Wynik zaokrąglij.

Ответы на вопрос

Отвечает Аббасова Фатиманур.

Ответ:

a) Aby obliczyć procent liczby wszystkich monet stanowiących monety pięćdziesięciogroszowe, musimy najpierw znaleźć sumę wszystkich monet w skarbonce.

3 dziesięciogroszówki = 3 * 10 groszy = 30 groszy

66 dwudziestogroszówek = 66 * 20 groszy = 1320 groszy

11 pięćdziesięciogroszówek = 11 * 50 groszy = 550 groszy

Suma wszystkich monet:

30 groszy + 1320 groszy + 550 groszy = 1900 groszy

Teraz obliczmy procent, jaki stanowią monety pięćdziesięciogroszowe względem sumy wszystkich monet:

(550 groszy / 1900 groszy) * 100% ≈ 28.95%

b) Aby obliczyć procent kwoty w skarbonce, która znajduje się w pięćdziesięciogroszówkach, wystarczy podzielić wartość pięćdziesięciogroszówek przez łączną wartość w skarbonce i pomnożyć wynik przez 100:

(550 groszy / 1900 groszy) * 100% ≈ 28.95%

Odpowiedź: Około 28.95% kwoty w skarbonce jest w pięćdziesięciogroszówkach.