X2+9x+18 verify the relation between roots and coefficients


Ответы на вопрос

Отвечает Черепахина Алёнка.

Ответ:

Пошаговое объяснение:

To verify the relation between the roots and coefficients of the quadratic equation x^2 + 9x + 18 = 0, we can use Vieta's formulas. Vieta's formulas state that for a quadratic equation in the form ax^2 + bx + c = 0, the sum of the roots is equal to -b/a, and the product of the roots is equal to c/a.

In this case, the coefficients of the equation are:

a = 1

b = 9

c = 18

According to Vieta's formulas:

Sum of the roots = -b/a = -9/1 = -9

Product of the roots = c/a = 18/1 = 18

Therefore, the sum of the roots of the equation x^2 + 9x + 18 = 0 is -9, and the product of the roots is 18.