10. Resztą z dzielenia 280 przez 13 jest 7. Jakie są reszty z dzie- lenia przez 13 liczb: 285, 290,

275 i 270? Spróbuj odpowiedzieć na to pytanie bez wykonywania dzielenia.​

Ответы на вопрос

Отвечает Голик Данка.

Liczbę 280 możemy zapisać jako:

280=13n+7

285=280+5=13n+7+5=13n+12 (reszta jest równa 12)

290=280+10=13n+7+10=13n+17=13n+13+4  (reszta jest równa 4)

275=280-5=13n+7-5=13n+2 (reszta jest równa 2)

270=280-10=13n+7-10=13(n-1)+13+7-10=13(n-1)+10 (reszta jest równa 10)