3x-3y-3=0 3y=Помогите​


Ответы на вопрос

Отвечает Шевченко Анастасия.

Ответ:

Simplifying

3x + -3y + -3 = 0

Reorder the terms:

-3 + 3x + -3y = 0

Solving

-3 + 3x + -3y = 0

Solving for variable 'x'.

Move all terms containing x to the left, all other terms to the right.

Add '3' to each side of the equation.

-3 + 3x + 3 + -3y = 0 + 3

Reorder the terms:

-3 + 3 + 3x + -3y = 0 + 3

Combine like terms: -3 + 3 = 0

0 + 3x + -3y = 0 + 3

3x + -3y = 0 + 3

Combine like terms: 0 + 3 = 3

3x + -3y = 3

Add '3y' to each side of the equation.

3x + -3y + 3y = 3 + 3y

Combine like terms: -3y + 3y = 0

3x + 0 = 3 + 3y

3x = 3 + 3y

Divide each side by '3'.

x = 1 + y

Simplifying

x = 1 + y

Пошаговое объяснение:

Отвечает Корчагин Андрей.
3х=12 х=4
3у=9 у=3
Вроде так