I think of a number, add 4 to it, multiply by 5 and then take away 6. Finally I divide by 7. I now

have the same number I started with. What number did I start with?

Ответы на вопрос

Отвечает Сарсембай Алихан.

Ответ:

7

Пошаговое объяснение:

\frac{5(x+4)-6}{7} = x \\ \\ 5x + 20 - 6 = 7x\\ \\ 14 = 2x\\ \\ x = 7