1. 4a5b ədədi 15-ə qalıqsız bölünərsə, a-nın mümkün qiymətlərinin cəmini tapın. A) 13 D) 25 B) 17

C) 21 E) 30 Nasıl çözüyoruz?​

Ответы на вопрос

Отвечает Чакир Маша.

Cavab: 30 - E)

İlk öncə "a" "b" ədədlərinin mümkün olan rəqəmləri yazaq

a = 1 \: ; \: 2 \: ; \: 3 \: ; \: 4 \: ; \: 5 \: ; \: 6 \:; \:  7 \: ; \: 8 \: ; \: 9 \: ; \: 0 \\ b = \:  1 \: ; \: 2 \: ; \: 3 \: ; \: 4 \: ; \: 5 \: ; \: 6 \:; \:  7 \: ; \: 8 \: ; \: 9 \: ; \: 0

3 5-ə qalıqsız bölünən rəqəmlər 15-də qalıqsız bölünür

4155 \div 3 = 1385  \:  ; \:  4155 \div 5 = 831 \\ 4455 \div 3 = 1485 \:   ;  \: 4455 \div 5 = 891 \\ 4755 \div 3 = 1585 \: ; \: 4755 \div 5 = 951  \\ 4350 \div 3 = 1450 \: ; \: 4350 \div 5 = 870 \\ 4650 \div 3 = 1550 \: ; \: 4650 \div 5 = 930 \\ 4950 \div 3 = 1650 \: ; \: 4650 \div 5 = 990

a-nın qiymətlərinin cəmi:

1 + 4 + 7  + 3 + 6 + 9 = 5 + 7 + 3 + 6 + 9 = 12 + 3 + 6 + 9 = 15 + 6 + 9 = 21 + 9 = 30