АВС үшбұрышының ВС қабырғасына параллель жазықтық оның АВ қабырғасын Р нүктесінде ал АС кабырғасын

нүктесінде қиып өтеді.: АВ-16 см, ВС=10см. РQ:ВС=1:4 деп алып, АР-ны табындар. 6 АВС үшбұрышының ВС қабырғасына параллель жазықтық оның АВ қабырғасын Р нүктесінде ал АС кабырғасын нүктесінде қиып өтеді.: АВ-16 см, ВС=10см. РQ:ВС=1:4 деп алып, АР-ны табындар. 6​

Ответы на вопрос

Отвечает Олар Аліна.

Бізге берілген үшбұрыш АВС-ты байқалайтын жазықтықтан бастап, дайындаған деректер бойынша дайындаңыз:

1. АВС үшбұрышында ВС қабырғасына параллель жазықтық оның АВ қабырғасын Р нүктесінде алдық.

2. АС кабырғасын Р нүктесінде алдық.

3. АВ = 16 см.

4. ВС = 10 см.

5. РQ: ВС = 1:4.

Біз АР-ны табу үшін РQ-ны жасау керек. ВС-ның қабырғасын Р нүктесінде алған кезде, оны РQ-ге көбейту үшін ВС-ны РQ-ге бөлгенге айналдыру керек. ВС = 10 см болып, ВС-ны РQ-ге бөлу үшін ол 1:4 бөлінеді, осылайша:

РQ = (1 / 5) * ВС = (1 / 5) * 10 см = 2 см.

Сонымен қатар, РQ = 2 см. Біз Р нүктесінде АВ-ден 2 см қиып өтетін дегендей, АР = 16 см - 2 см = 14 см болады.

Содан кейін, АВС үшбұрышын қалайсыздан да АР кабыргасын нүктесінде қиып өтіргенімізді көрсету үшін, біз АВ жазықтықтын ВС-ге қалдықтық жасауымыз керек. АВС үшбұрышының ВС қабырғасына параллель болған жазықтықта АВ жазықтықтын ВС-ге параллель екіге жасайды. Сонымен қатар, АВ жазықтықтын ВС-ге параллель жасау жолында біз АВ-ны Р нүктесінде АС кабыргасына қиып өтетін өлшемеді. Әрекеттерді жазу үшін, біз АВ-ны Р нүктесіне кеңінен жақсы қойып, сонымен қатар, ВС-ге толтырып жатамыз.

Солай болганда, АВ жазықтықтын ВС-ге параллель екіге жатуы АВС үшбұрышын АР кабыргасын Р нүктесінде қиып өту үшін жеткізілгенін көрсетеді.