Два кола, радіуси яких дорівнюють R і r(r < R), дотикаються зовні. Знайдіть радіус більшого з

кіл, що дотикаються до цих кіл та їхньої спільної зовнішньої дотичної.

Ответы на вопрос

Отвечает Любых Дмитрий.

Позначимо шуканий радіус як t.

З'єднавши центри кіл, та провівши від них перпендикуляри до дотичної, отримаємо прямокутну трапецію, основи якої дорівнюють R та r, а похила бічна - R + r.

Бічна що залишилась, знаходиться з допомогою теореми Піфагора: \sqrt{(R+r)^2 - (R-r)^2} = 2\sqrt{Rr}

Всередині основної трапеції, є дві менших, з основами R і t, та r і t. Їх похилі, відповідно рівні R + t та r + t.

Тепер використовуючи все ту ж теорему Піфагора, зіставляємо рівняння:

2\sqrt{Rt} + 2\sqrt{rt} = 2\sqrt{Rr}

\sqrt{t}(\sqrt{R} + \sqrt{r}) = \sqrt{Rr}

\sqrt{t} = \frac{\sqrt{Rr}}{\sqrt{R} + \sqrt{r}}

t = \frac{Rr}{(\sqrt{R} + \sqrt{r})^2}

Ось і наш радіус.