(2x-3)^2=0 решить уравнение


Ответы на вопрос

Отвечает Нейман Саша.
Simplifying 2x3 + 2 = 0 Reorder the terms: 2 + 2x3 = 0 Solving 2 + 2x3 = 0 Solving for variable 'x'. Move all terms containing x to the left, all other terms to the right. Add '-2' to each side of the equation. 2 + -2 + 2x3 = 0 + -2 Combine like terms: 2 + -2 = 0 0 + 2x3 = 0 + -2 2x3 = 0 + -2 Combine like terms: 0 + -2 = -2 2x3 = -2 Divide each side by '2'. x3 = -1 Simplifying x3 = -1 Reorder the terms: 1 + x3 = -1 + 1 Combine like terms: -1 + 1 = 0 1 + x3 = 0 The solution to this equation could not be determined.
Отвечает Седойкин Влад.
(2x-3)^2=0
2x-3=0
2x=3
x=1,5