(0,(5)x -0,(3)y=0,(6), ((0.(2)x-0,(3)y=0,(8).​


Ответы на вопрос

Отвечает Шнягин Никита.
To solve the system of equations:

1) (5)x - 0.3y = 0.6
2) (0.2)x - 0.3y = 0.8

We can use the method of substitution or elimination.

Let's solve it using the method of elimination:

We will multiply equation 2 by 10 to eliminate the decimals:

1) (5)x - 0.3y = 0.6
2) (2)x - 3y = 8

Now, let's multiply equation 1 by 2 to make the coefficients of x equal:

1) (10)x - 0.6y = 1.2
2) (2)x - 3y = 8

Next, we subtract equation 2 from equation 1:

(10)x - 0.6y - (2)x + 3y = 1.2 - 8

Simplifying:

8x + 2.4y = -6.8

To eliminate the decimal, we can multiply the equation by 10:

80x + 24y = -68

Now, we have the following system of equations:

1) 80x + 24y = -68
2) (2)x - 3y = 8

We can solve this system using any method, such as substitution or elimination.
Отвечает Кудрін Ігор.

Ответ:

Давайте розв'яжемо це систему рівнянь:

Спочатку помножимо обидві рівняння на 10, щоб позбутися від дробів:

0,5x - 0,3y = 0,6   (1)
0,2x - 0,3y = 0,8   (2)

Тепер ми можемо записати рівняння без десяткових дробів:

5x - 3y = 6       (3)
2x - 3y = 8       (4)

Ми можемо використати метод елімінації для вирішення цієї системи рівнянь. Помножимо рівняння (4) на 5, а рівняння (3) на 2:

10x - 15y = 40     (5)
10x - 6y = 12      (6)

Віднімемо рівняння (6) від рівняння (5):

(10x - 15y) - (10x - 6y) = 40 - 12

-15y + 6y = 28

-9y = 28

y = -28/9

Тепер підставимо значення y у будь-яке з початкових рівнянь, наприклад, в (3):

5x - 3(-28/9) = 6

5x + 84/9 = 6

5x + 28/3 = 6

5x = 6 - 28/3

5x = 18/3 - 28/3

5x = -10/3

x = (-10/3)/5

x = -10/15

x = -2/3

Таким чином, розв'язок системи рівнянь є x = -2/3 і y = -28/9.

Объяснение: