Find the exact values of x between 0 and 2pi for which: Cos x = sqrt3/2


Ответы на вопрос

Отвечает Сазонов Артем.

Ответ:

Объяснение:

cos(x) = \frac{\sqrt{3} }{2}

x = ±\frac{pi}{6}