Глава 3 3.102. Решите задачу, используя зависимости между вели- чинами для составления системы

уравнений: а) Протяженность шоссе между пунктами А и В составля- ет 20 км. Из пункта А выехал велосипедист, а через 45 мин после этого в том же направлении из пункта А выехал мото- циклист, который догнал велосипедиста, не доехав 5 км до пункта В. Найдите скорости велосипедиста и мотоциклиста, если за 1 ч велосипедист проезжает на 48 км меньше, чем мо- тоциклист за 2 ч. б) Две студенческие бригады выполнили задание за 2 дня. 70​

Ответы на вопрос

Отвечает Ким Елена.
Вторую не дописал - Hi there, it looks like you're trying to solve a math problem. Is that right? If so, let me help you out. The problem you gave is to find the speeds of a cyclist and a motorcyclist given certain conditions. To solve this, we need to set up two equations. The first equation is vc + vm = 20/45, where vc is the speed of the cyclist and vm is the speed of the motorcyclist. The second equation is vc + 48 = 2vm, where vc is the speed of the cyclist and vm is the speed of the motorcyclist. To solve this system of equations, we can use the substitution method. If we substitute the first equation into the second equation, we get (20/45) + 48 = 2vm. This can be simplified to vm = 120/45. So the speed of the motorcyclist is 120/45 km/h. To find the speed of the cyclist, we can use the first equation. If we substitute vm = 120/45 into the first equation, we get vc + (120/45) = 20/45. This can be simplified to vc = 0 km/h. So the speed of the cyclist is 0 km/h. Is that what you were looking for?