4 т мұнайды 1500 м тереңдіктен соғып алу үшін сорғының іштей жану қозғалтқышы бензиннің қандай

мөлшерін жағады? Іштен жану қозғалтқышын ПƏК-і 30%

Ответы на вопрос

Отвечает Страхова Антонина.
Дано:                              СИ
m₁ = 4 т                        4 000 кг
h = 1 500 м
КПД = 30%       или  0,3
_____________
m₂ - ?

Решение

1)
Полезная работа - это работа по поднятию нефти:
Апол = m₁*g*h = 4000 * 10 * 1500 = 60*10⁶ Дж

2)
Затраченная энергия - это энергия сгоревшего бензина:
Q = q*m = 46,2*10⁶*m₂   Дж

3)
КПД = Aпол / Q

Получаем:
0,3 = 60*10⁶ /  (46,2*10⁶*m₂)
 0,3*46,2*10⁶*m₂ = 60*10⁶
13,86*m₂ = 60
m₂ = 60/13,86 ≈ 4,33 кг бензина надо сжечь (то есть более 6 литров)