Барабан пральнай машины пры адтисканни бялизны вертицца з частатой v=400 , 1 на минуту, . Дыяметр

барабана d=40см. ВЫзначте модуль линейнай скорасти пунктау на паверхни барабана и перыяд вярчэння барабана Дыск верцицца з вуглавой скорастю , модуль якой альфа=25 рад на с адосна воси, што праходить праз яго цэнтр . Модуль найбольшай линейнай скорасти пунктау дыска v=5,0 метрав на секунду. Вызначте радыус дыска, перыяд и частату яго вярчэння

Ответы на вопрос

Отвечает Мельник Мария.

Дано:
t = 60 c
n - 400
R = 0.2 см
Найти:
v, T = ?
Решение:
T = t/n=60/400=0.15 (с)
v = 2ПR/t=2*3.14*0.2/60=0.021 (м/с)
Ответ: 0.15 с; 0.021 м/с.

Дано:
w = 25 рад/c
v = 5 м/c
Найти:
R, V, T = ?
Решение:
v = w*R
R = v/w=5/25=0.2 (м)
w = 2П/T
T = 2П/w=6.28/25=0.2512 (с)
w = 2ПV
V = w/2П = 25/6.28= 4 (Гц)
Ответ: 0.2 м; 0.2512 с; 4 Гц.