6-masala. O'rtacha qiyinlikdagi masala maksimal 4 ball. 6. Mototsiklchi radiusi 40 m bo'lgan yoy

bo'ylab 20 m/s o'zgarmas tezlik bilan harakatlanmoqda. U muvozanatni saqlash uchun mototsiklni gorizontga nisbatan qanday burchakka qiyalatishi kerak? (Berilgan kattaliklar to'g'ri yozilsa 0,5 ball; ta'sir qiluvchi kuchlar chizmada to'g'ri tasvirlansa 1 ball; ma'ruzadagi umumiy formulani yozsa 0,5 ball; yozilgan tenglamalardan foydalanib so'ralgan kattalikni topib javobni yozsa 2 ball.)​

Ответы на вопрос

Отвечает Хомік Анастасія.

Ответ:

Mototsiklchi muvozanatni saqlash uchun mototsiklni gorizontga nisbatan qaysi burchakka qiyalatishi kerak? Ushbu masalani yechish uchun burchak tizmini yoki F = m * a formulani foydalanamiz, chunki muvozanat quvuruvchi kuchni chizmada berilmagan.

Mototsiklni x bo'ylab ko'rsatamiz (xni burchak koordinatasini deb olib, x = 0 da mototsiklning burchagi joylashgan).

Mototsiklning tezligi (v) va radiusi (r) berilgan. Yuqoridagi tizimni m = m1 + m2, g = 9.8 m/s² formulasi orqali ishlatamiz. M1 va M2 larni sira-sira mototsiklni va mototsiklchini massalari deb o'zlasak:

M1 = 2 * pi * r * ro (mototsiklning burchagi)

M2 = m (mototsiklchi)

Yuqoridagi tizimni F = m * a formulasi orqali yozsak, buni uning o'rtasiga surib chiqamiz:

m1 * a = m * a

m1 va m ni hisoblash uchun kerakli qiymatlar va formulalarni qo'llaymiz:

m1 = 2 * pi * r * ro

m2 = m

a = v² / r

Shu bilan:

2 * pi * r * ro * (v² / r) = m * (v² / r)

r va v²ni o'zaro simplifitsiraylik:

2 * pi * ro = m

ro = m / (2 * pi)

Endi, mototsiklni yerdan o'tkazayotganda, uni 0 burchak bilan nisbatan qanday burchakda qo'yish kerakligini hisoblaymiz. Uchta kuch ish qiladi:

1. Gravitatsion kuch (m1 * g): F1 = m1 * g = (2 * pi * r * ro) * g

2. Muvozanat kuch (m2 * a): F2 = (m) * (v² / r)

3. Normal kuch (yerdan o'zgartirilgan gravitatsion kuch): F3 = (m1 * g) - (m2 * a) = ((2 * pi * r * ro) * g) - (m * (v² / r))

Mototsiklni burchakka qo'yish uchun uning burchakka ta'sir qiluvchi kuchni topishimiz kerak. Bu kuch F3 ga teng. Burchak (theta) - bu mototsiklni qo'yish uchun kerakli burchak.

F3 = m * a

((2 * pi * r * ro) * g) - (m * (v² / r)) = m * a

Aytgancha, muvozanat kuchini ta'sir qiluvchi kuchimiz, F3 ni, burchak (theta) va normal kuch (F1) bilan taqqoslash kerak:

F3 * sin(theta) = F1

(sin(theta) - sinning trigonometrik funksiyasi)

((2 * pi * r * ro) * g) - (m * (v² / r)) * sin(theta) = (2 * pi * r * ro) * g

Yon taraflarni isolatsiyalasak:

(sin(theta) * (m * (v² / r))) = ((2 * pi * r * ro) * g) - ((2 * pi * r * ro) * g)

(sin(theta) * (m * (v² / r))) = 0

(sin(theta) * (m * (v² / r))) = 0

(sin(theta) = 0

Bu sin(theta) ning qiymati 0 ga teng. Sinning qiymati 0 ga teng bo'lishi uchun burchak (theta) 0 ni olishimiz kerak. Bu degani, mototsiklni gorizontga nisbatan burchaksiz qo'yish kerak. Bunday burchakning qiymati 0 ga teng bo'lgani uchun mototsikl gorizontga nisbatan burchaksiz qo'yilishi kerak.

Объяснение:

Пж лучший ответ