Після Чорнобильської аварії окремі ділянки електростанції мали радіоактивне забруднення з

потужністю поглиненої дози 7,5 Гр/год. За який час перебування людина могла отримати на цих ділянках смертельну експозиційну дозу в 5 Зв? Уважайте, що коефіцієнт якості радіоактивного випромінювання дорівнює 1.

Ответы на вопрос

Отвечает Колдаев Алексей.

Ответ:

Для розв'язання цієї задачі використовуємо формулу:

Т = D/Q,

де Т - час потрібний для отримання експозиційної дози, год;

D - експозиційна доза, рад;

Q - потужність дози, рад/год.

Оскільки коефіцієнт якості радіоактивного випромінювання дорівнює 1, то експозиційна доза і доза відповідають однаковим одиницям - рад.

Підставляємо в формулу дані:

D = 5 Зв = 500 рад;

Q = 7,5 Гр/год = 0,0075 рад/год.

Т = D/Q = 500/0,0075 = 66667 год = 2777 діб, або близько 7,6 років.

Отже, для отримання смертельної дози 5 Зв на ділянках з радіоактивним забрудненням потужністю поглиненої дози 7,5 Гр/год, людині потрібно перебувати там близько 7,6 років.

Отвечает Депелян Сергей.

Ответ:

Для розв'язання задачі скористаємося формулою:

D = (K * T * P) / W

де D - експозиційна доза (в Зв), K - коефіцієнт якості радіоактивного випромінювання (дорівнює 1 у цій задачі), T - час перебування на ділянці (в годинах), P - потужність поглиненої дози (в Гр/год), W - ваговий коефіцієнт для відповідного типу випромінювання (дорівнює 20 для випромінювання бета-частинок, яке є основним у випадку Чорнобильської аварії).

Підставляємо відомі дані:

5 Зв = (1 * T * 7,5 Гр/год) / 20

Перетворюємо одиниці в однорідні:

5 Зв * 20 = T * 7,5 Гр/год

100 Зв = T * 7,5 Гр/год

T = 100 Зв / 7,5 Гр/год

T = 13,3 год

Отже, за 13,3 години перебування на ділянках з радіоактивним забрудненням потужністю поглиненої дози 7,5 Гр/год людина може отримати смертельну експозиційну дозу в 5 Зв. Важливо зазначити, що умови на Чорнобильській АЕС були дуже складними, тому перебування на ділянках з радіоактивним забрудненням було надзвичайно небезпечним, навіть при значно менших дозах.