F(x)=x^3+3x^2-23x+ln5 подскажите производную функцию


Ответы на вопрос

Отвечает Шурц Ярик.
Дано (Input)
Графикs (Plots)
Альтернативный вид (Alternate forms)
Real roots
Complex roots
Roots in the complex plane
Свойства функции (Properties as a real function)
Derivative
Неопределенный интеграл assuming all variables are real (Indefinite integral assuming all variables are real)
Local maximum
Local minimum
Отвечает Сыса Катя.
F⁾(x)=(x³+3x²-23x+ln5)⁾=3x²+6x- 23 +1/5=3x²+6x- 22 4/5 =3x²+6x- 22,8