9. Perimetri 38 m və tərəfləri 5:6:8 nisbətində olan üçbucağın böyük tərəfini tapın. A) 18 m B) 12

m C) 16 m D) 19 m ​

Ответы на вопрос

Отвечает Мамонова Карина.

Пошаговое объяснение:

1 сторона ∆ = 5х м

2 сторона ∆ = 6х м

3 сторона ∆ = 8х м

Р ∆ = 38 м

5х + 6х + 8х = 38

19х = 38

х = 38 : 19

х = 2

1 сторона ∆ = (5х) = 5 * 2 = 10 м

2 сторона ∆ = (6х) = 6 * 2 = 12 м

3 сторона ∆ = (8х) = 8 * 2 = 16 м

Р = 10 + 12 + 16 = 38 м