If 60% of r is equal to s% of 45,what is the value of r/s


Ответы на вопрос

Отвечает Ларионов Ваня.

\frac{60}{100}r=\frac{s}{100}*45 (since 60% is equal to \frac{60}{100} and s% is equal to \frac{s}{100})

0,6r=\frac{45s}{100}

45s=0,6r*100

45s=60r\\3s=4r\\\frac{r}{s}=\frac{4}{3}

It seems to me just like.. that?