Статистика!A sample of 1300 people is to be used to estimate the proportion of left-handed people.

Suppose the true proportion of left-handed people in the population is 12% (which is unknown to the organizers of the observational study). A) What is the probability that as a result of the survey, the estimate will differ by more than 2% from the true value 12%? Use the normal approximation to solve this problem. B )What should be the minimal sample size to guarantee that the obtained estimate doesn't differ by more than 2% from the true value 12% with probability at least 99%?

Ответы на вопрос

Отвечает Чурина Аня.
Биномиальное распределение - стремится к нормальному при больших n
Дисперсия D= npq= 1300*0.12*0.88=137.28
сигма = √D= 11.72

два процента от тысячи трехсот это двадцать шесть или 26/11.72= 2.22 сигмы. Смотрим по таблице нормального распределения - это вероятность 0.9736

По той же таблице смотрим сколько сигм вероятность 0.99
- это 2.58 сигмы.
0.02*N= 2.58√(Npq)
N=1758 - округляем в большую сторону.