A) ax - bx - ay + by; c) 4ax - 28a - bx + 7b;e) 12ax - 2bx + 18ay - 3by;8) 6ax? -9x7 + 2a - 3;b)

Gax + 12x + 2ay + 4y;d) 15ax - 10ay + 6bx - 4by;f) 6xy + 4x - 3y - 2;h) 807x -63y + 407y - 267x.

Ответы на вопрос

Отвечает Зеленская Настена.

Ответ:

**a) ax - bx - ay + by**

This equation can be factored as:

```

ax - bx - ay + by = (a - b)(x - y)

```

**c) 4ax - 28a - bx + 7b**

This equation can be factored as:

```

4ax - 28a - bx + 7b = 4a(x - 7) - b(x - 7) = (4a - b)(x - 7)

```

**e) 12ax - 2bx + 18ay - 3by**

This equation can be factored as:

```

12ax - 2bx + 18ay - 3by = 6a(2x + 3y) - b(2x + 3y) = (6a - b)(2x + 3y)

```

**8) 6ax? -9x7 + 2a - 3**

This equation can be factored as:

```

6ax? -9x7 + 2a - 3 = 3x(2ax - 3) - 1(2ax - 3) = (3x - 1)(2ax - 3)

```

**b) Gax + 12x + 2ay + 4y**

This equation can be factored as:

```

Gax + 12x + 2ay + 4y = 6a(x + 2y) - 2(x + 2y) = (6a - 2)(x + 2y)

```

**d) 15ax - 10ay + 6bx - 4by**

This equation can be factored as:

```

15ax - 10ay + 6bx - 4by = 5a(3x - 2y) - 2b(3x - 2y) = (5a - 2b)(3x - 2y)

```

**f) 6xy + 4x - 3y - 2**

This equation cannot be factored further.

**h) 807x -63y + 407y - 267x**

This equation can be simplified as:

```

807x -63y + 407y - 267x = 540x + 344y = 180x + 114y

Пошаговое объяснение:

GG