9 is 1/3% of what number?


Ответы на вопрос

Отвечает Измайлов Тимоха.

Відповідь:

To find the number that 9 is 1/3% of, you can set up the equation:

9 = (1/3)% * x

To solve for x, first convert 1/3% to a decimal by dividing it by 100:

1/3% = 1/3 / 100 = 1/300

Now, rearrange the equation:

9 = (1/300) * x

To isolate x, multiply both sides of the equation by 300:

9 * 300 = x

2700 = x

Therefore, 9 is 1/3% of 2700. пояснення:

Отвечает Классен Сергей.

 \frac{1}{3} \% =  \frac{1}{3}  \div 100 =  \frac{1}{300}  \\ 9 \div  \frac{1}{300}  = 9 \times 300 = 2700