Пж решите 11,6х-2,1х+33,3=71,3 дам 30 балов ​


Ответы на вопрос

Отвечает Ниязбаев Адлет.

Ответ:

To solve the equation 11.6x - 2.1x + 33.3 = 71.3, you can start by combining like terms on the left side of the equation:

(11.6x - 2.1x) + 33.3 = 71.3

Now, simplify the left side:

9.5x + 33.3 = 71.3

Next, isolate the variable x by subtracting 33.3 from both sides of the equation:

9.5x = 71.3 - 33.3

9.5x = 38

Finally, divide both sides by 9.5 to find the value of x:

x = 38 / 9.5

x = 4

So, the solution to the equation is x = 4.