Let x be a real number, and x2-ax-21=(x+3)(x+b) with a, b constants . Find a and b.​


Ответы на вопрос

Отвечает Ильин Паша.

Ответ: a=4, b=-7.

Пошаговое объяснение:

x²-a*x-21=x²+x*(b+3)+3*b, -a*x-21=(b+3)*x+3*b ⇒

-a=b+3

3*b=-21 ⇒b=-7⇒a=4.