elevii din satul Capriana au colectionat pentru Muzeul Satului 428 de obiecte din ceramica,

broderii de 2 ori mai putine decit obiecte din ceramica, prosoape cu 103 mai putine decit broderii. Cite obiecte au colectionat elevii in total? Rezolva problema cu plan.

Ответы на вопрос

Отвечает Барабанова Маша.

Ответ:

1)428 /2=214 broderii

2)214-103=111 prosope

3)428 +214+111=753 obiecte au colectionat elevii in total

Пошаговое объяснение: