Rezolvati problema prin metoda figurativa apoi prin ecuatii O gaină o rața si o giscă au in total

45 de pui.Rața are cu 5 pui mai mult decit gîsca iar găina are de 2 ori mai multi pui decît gîsca.Cîți pui are gîsca?

Ответы на вопрос

Отвечает Калашников Андрей.
A+b+c=45 
45-5=40
40/2=20 are gaina
se stie ca gaina are de doi ori mai mult decit gisca
20\2=10 are giska
si rata are cu cinci mai mult decit giska
10+5=15 are rata
calculam
20+10+15=45 in total